10 porad jak robić zdjęcia w trakcie wakacji


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny » 10 porad jak robić zdjęcia w trakcie wakacji
10 porad jak robić zdjęcia w trakcie wakacji
5 (100%) 1 głosy

Zdjęcie z wakacji

Czas wakacyjnych wyjazdów to doskonała okazja nie tylko do tego, by maksymalnie wypocząć i zmienić klimat, ale i by przywieźć moc wspaniałych wspomnień nie tylko w sercu, ale i na zdjęciach. O czym warto pamiętać, by nie spędzić wszystkich dni przy majstrowaniu przy aparacie fotograficznym? Zebraliśmy dla Ciebie 10 rad, które sprawią, że piękne zdjęcia z wakacji będą gwarantowane.

1. Automatyka nie taka zła

Każdy aparat fotograficzny wyposażony jest w tryb automatyczny, określany także mianem „zielonego trybu”. Dla mniej wprawnego użytkownika aparatu oznacza to prosty sposób na wykonanie przyzwoitego zdjęcia. Niejednokrotnie wspaniałe widoki godne sfotografowania widzimy zaledwie chwilę. Nigdy nie wiemy czy (i kiedy) do nich jeszcze wrócimy. Czasami nie warto więc tracić niepotrzebnie czas na ustawianie przysłony czy czułości ISO zwłaszcza jak nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Lepiej cieszyć się chwilą, upajać widokami i… robić szybkie zdjęcia w trybie automatycznym.

2. Bez lampy błyskowej

O ile tryb automatyczny w wielu aparatach fotograficznych pozwala na fotografowanie z naprawdę przyzwoitymi nastawami, o tyle wbudowana lampa błyskowa często nie spełnia swojej roli. W szczególności nie sprawdza się podczas fotografii wykonywanych nocą choćby w mieście gdzie mamy wiele źródeł światła. W takim przypadku, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt i nie „spłaszczyć” zdjęcia, najlepiej lampę błyskową po prostu wyłączyć. Wieczorem i w nocy dużo lepiej sprawdzi się automatyczny tryb nocny. Żeby ustabilizować aparat i zminimalizować ryzyko „poruszenia” zdjęcia aparat możemy ustawić na statywie, a w przypadku jego braku, na murku lub po prostu śmietniku.

3. Tło równie ważne

Często fotografując jakiś przedmiot czy osobę zupełnie zapominamy o tle. Praktyka pokazuje, że wystarczy jeden krok w przód lub w tył by wydobyć z niego coś godnego uwagi. Pamiętajmy również o proporcjach – fotografowana osoba najlepiej prezentuje się w 1/3 wysokości kadru.

4. Szerokie kadrowanie

Fotografując wymarzony obiekt, nie zapominajmy i o ujęciu w kadrze odrobiny z jego otoczenia. W wielu przypadkach sprawi to że zdjęcie będzie pełniejsze.

5. Fotografujmy z głową

Zbyt wiele obiektów na jednym zdjęciu sprawi, że zapanuje w nim niemiłosierny chaos, a odbiorca nie będzie mógł się skupić na tym najważniejszym. Warto wybrać oprócz głównego obiektu jeszcze jakiś „dodatek”, który dobrze się komponuje.

Zdjęcie z wakacji6. Nie rób zdjęć pod światło!

W trakcie wakacyjnych wypraw, pamiętajmy o jednym – pod żadnym pozorem nie robimy zdjęć pod światło. W takiej sytuacji fotografowany obiekt będzie ciemny – np. twarz. Najlepiej jest mieć słońce tuż za plecami. Wyjątkami są zdjęcia na których chcemy mieć tylko czarny kontur interesującego nas budynku czy postaci.

Jeżeli nie ma innej możliwości niż wykonanie zdjęcia jakiejś osobie pod słońce, użyjmy lampy. Nawet ta wbudowana pozwoli rozjaśnić nawet głębokie cienie prze co fotografowane osoby nie będą jedynie ciemną plamą.

7. Nowy aparat niech zostanie w domu

Wakacje to czas, w którym nie warto eksperymentować z nowym sprzętem fotograficznym, którego nie znamy. Na większe i mniejsze wojaże lepiej zebrać aparat, który już poznaliśmy i potrafimy szybko zmieniać potrzebne nastawy. Wszystko po to, by oszczędzić czas – znacie minę swojej drugiej połówki jak zatrzymujecie się co 20 metrów i coś kręcicie ??;).

8. Jeden obiektyw

Dobrze jeżeli jest to obiektyw o zakresie ogniskowej 18-105 albo nawet 18-200mm. Taki zakres pozwoli wykonać zarówno panoramę jak i sfotografować bardziej oddalony obiekt. Najmniej wygodne są obiektywny stało ogniskowe które wymagają „zooma w nogach”, a w wielu sytuacjach wakacyjnych i tak to nie wystarczy.

Wyjątkiem może być bardzo jasny (f1.4, f1.8), obiektyw stało ogniskowy którym od czasu do czasu wykonamy piękny portret naszej dziewczyny.

9. Czystość to podstawa

Wakacyjne zdjęcia czy selfie nie byłyby udane, gdyby nie dbałość o czystość obiektywu i zamontowanych na nim filtrach. Warto więc je przecierać, miękką szmatką (np. do okularów) z kurzu, odcisków palców czy kropli deszczu.

Wszystko można później usunąć w trakcie edycji ale ściereczka jest szybsza.

10. Zdjęć mniej, ale bardziej przemyślane

Postarajmy się w miarę możliwości robić mniej zdjęć ale w bardziej przemyślany sposób, dzięki czemu po powrocie z wakacyjnego odpoczynku oszczędzimy sporo czasu na selekcję oraz edycję setek czy tysięcy zdjęć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *