Edytory wideo – TOP 7 edytorów filmów w 2019


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
Który edytor wideo wybrać

Który edytor wideo wybrać

2017 rok oznaczał koniec dwóch znanych edytorów wideo, Windows Movie Maker oraz YouTube Video Editor. Dla amatorów montażu filmów nie jest to koniec, lecz początek przygody z nowymi, równie ciekawymi programami edycji. Dzięki nim użytkownicy będą mogli kontynuować swoją przygodę z filmem i poznać nowe perspektywy edycji filmów.
Prezentacje w formie pokazu slajdów uświetnione dźwiękami muzyki? Krótkie filmy stanowiące podsumowanie ślubu i wesela? Jeśli jako fotograf często dokonujesz montażu
filmów, poznaj najlepsze oraz chętnie wybierane edytory wideo. Poniżej prezentuję narzędzia – podzieliłem je na 2 kategorie:

  • programy do edycji działające w chmurze,
  • inne programy do edycji filmów (w tym darmowe programy).

 

Edytory wideo działające w chmurze

Tego rodzaju programy do edycji filmów pozwalają pracować bezpośrednio w przeglądarce. Z jej poziomu możemy wysyłać je poprzez email lub udostępniać w internecie. Aplikacje te są jednak identyczne, dlatego dla ułatwienia decyzji porównałem najważniejsze parametry w tabeli poniżej. W porównaniu startują Animoto, Kizoa, WeVideo oraz Windows Movie Maker 10*. Wszystkie programy dają szerokie możliwości w zakresie montażu filmów.

 

Nazwa edytora Kizoa WeVideo Animoto Windows Movie Maker 10
Cena Nieograniczone konto darmowe + konto Premium od 69PLN (jednorazowa płatność) Nieograniczone konto darmowe + miesięczny lub roczny abonament od $59.98/rok Darmowe 14 dni + miesięczny lub roczny abonament od $120/ rok Darmowy lub 69,99PLN (jednorazowa płatność)
Darmowa pamięć w chmurze 1 GB 1 GB 1 GB Brak
Formaty zapisu MP4, AVI, MOV, MPEG2, GIF MP4 MP4 MP4, MWV
Proporcje filmów Krajobraz (16:9, 3:2, 4:3), portret (3:4, 2:3, 9:16), kwadrat (1:1) Krajobraz (16:9) Krajobraz (16:9), kwadrat (1:1) Krajobraz (16:9. 4:3)
Funkcja DVD Tak Nie Tak Nie
Dostępna muzyka 112 piosenek + dodawanie własnej muzyki 22 piosenki + dodawanie własnej muzyki 2500 piosenek + dodawanie własnej muzyki Dodawanie własnej muzyki
Dostępne języki FR, EN, ES, DE, IT, JP, TR, CN, EN EN EN
Systemy operacyjne Mac, Windows Mac, Windows Mac, Windows Windows 10

*dane zebrano w kwietniu 2017, aktualizacja o Movie Maker w styczeń 2019

Kizoa

Kizoa to wszechstronna aplikacja, dzięki której szybko i prosto dokonasz montażu filmów – także bezpośrednio z poziomu smartfona. Wystarczy tylko pobrać specjalną aplikację mobilną, aby nawet na bieżąco dokonywać montażu filmów. Narzędzie pozwala na tworzenie kreacji multimedialnych za pomocą własnych zdjęć lub filmów, korzystając m.in. z gotowych szablonów. Sporym plusem jest montaż video w 4K. Dzięki temu filmy zachowują swoje oryginalne cechy, co pozwala uzyskać zawsze bardzo dobrej jakości obraz.

Dodatkowym atutem tego darmowego programu jest opcja edytowania zdjęć. Daje dostęp do setek filtrów, ramek i efektów specjalnych. A to wszystko zaledwie kilkoma kliknięciami.

Zarówno prezentacje, kolaże (dynamiczne i statyczne), jak i filmy można udostępniać w mediach społecznościowych.

Użytkownik może korzystać z gotowej biblioteki muzycznej zawierającej 112 licencjonowanych utworów. Istnieje także możliwość dodania własnej muzyki.

 

WeVideo

WeVideo umożliwia edycję filmów bez konieczności pobierania programu na komputer. Dostęp online oznacza łatwiejsze tworzenie, przeglądanie oraz udostępnianie stworzonych materiałów. Program zapewnia dostęp do wysokiej jakości filmów w rozdzielczości do 4K – z możliwością odtwarzania w dowolnym miejscu.

WeVideo wykorzystuje technologię WeVideo JumpStart™, dzięki której użytkownik nie musi czekać na przesłanie filmu. To pozwala na szybką realizację własnych pomysłów – wystarczy zaledwie kilka minut.
Ta aplikacja w chmurze, która daje dostęp do ponad 600 formatów audio, obrazów, grafiki. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość korzystania z zielonego ekranu oraz efektów specjalnych.

Animoto

Animoto to aplikacja online o bardzo szerokich możliwościach. Pozwala zmienić zdjęcia i wideo w profesjonalne pokazy slajdów czy filmy.

Dużą zaletą tego narzędzia jest prostota obsługi i krótki czas tworzenia materiałów video. To zasługa prostego interfejsu – cały proces odbywa się na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Dzięki temu trwa zaledwie kilka minut – nawet dla osoby dopiero poznającej ten program.

Aplikacja Animoto daje dostęp do gotowych, starannie przygotowanych szablonów, stylów wideo oraz innych ułatwień pomagających przy montażu filmów.

Na korzyść przemawia również bogata baza muzyczna – utwory dostępne w bibliotece można odtwarzać w dowolnym miejscu. Istnieje także możliwość przesłania własnych licencjonowanych utworów.
Sporym udogodnieniem jest opcja stworzenia filmu na komputerze, a następnie pobranie go na urządzenie mobilne za pomocą aplikacji Animoto. Możliwość korzystania w chmurze oznacza koniec z poszukiwaniem wolnego miejsca na dysku czy telefonie komórkowym. A to wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa i poufności danych zapisanych na serwerach należących do producenta.

Windows Movie Maker 10

Klasyczna aplikacja Windows Movie Maker nie jest już dostępna. Nadal można jednak z niej korzystać – wystarczy zaktualizować system operacyjny do Windows 10.

Narzędzie daje dostęp do wielu funkcji, dzięki którym montaż wideo czy pokazów slajdu jest łatwy i szybki. Za pomocą tej aplikacji użytkownik może stworzyć filmy z własną muzyką czy tekstem. Ponadto aplikacja udostępnia filtry czy efekty specjalne 3D.

Minusem tego programu jest brak możliwości korzystania z gotowej bazy utworów – muzykę trzeba grać we własnym zakresie.

Darmowe edytory wideo – podsumowanie

Animoto, Kizoa, WeVideo oraz Windows Media Maker 10 to darmowe programy, które mają wiele cech wspólnych. Każdy z edytorów daje możliwość darmowego korzystania.
Pamięć w chmurze ma dla użytkownika wiele zalet, które tłumaczy założyciel i szef Kizoa, Yanaï Guedj. „Edycja wideo w chmurze ma tę zaletę, że można z niej korzystać z każdego zakątka świata, co czyni ją ciekawą alternatywą dla tradycyjnych programów zapisywanych na pulpicie.” – mówi Guedj. „Można edytować swoje wideo w domu w Warszawie a następnego dnia polecieć do Londynu i kontynuować pracę nad filmem. Bez kłopotu ani targania sprzętu, wszystko jest do dyspozycji użytkownika od razu.” Założona w 2007 roku w Paryżu Kizoa szybko wyrobiła sobie pozycję lidera na międzynarodowym rynku edycji wideo a misją firmy jest intuicyjny montaż filmów dla każdego. Serwis w chmurze daje użytkownikowi większą wolność tworzenia. „Świat staje się coraz bardziej połączony a technologia mobilna wzrasta nieprzerwanie od kiedy założyliśmy firmę dziesięć lat temu.” – tłumaczy Guedj. „Nie wygląda na to, żeby ten wzrost miał się niedługo zakończyć i jesteśmy przekonani, że następnym trendem będzie edycja filmów na urządzeniach mobilnych. Uchwycenie wydarzeń i natychmiastowa ich transmisja jako gotowych filmów.” Kizoa jest w trakcie finalizacji swojej aplikacji iOS, która jest już zatwierdzona przez Apple.

Wybór idealnego edytora zależy przede wszystkim od Twoich priorytetów. Komu zależy na dostępie do dużej bazy muzyki, powinien wypróbować Animoto. Progam ten udostępnia ponad 2000 piosenek oraz umożliwia wgrywanie własnych plików audio. Natomiast osoby potrzebujące obsługi wielu formatów mogą polegać na programie Kizoa. Daje on dostęp do 5 różnych formatów zapisu filmu na komputerze oraz 7 różnych proporcji video.

Wszystkie programy oferują 1GB darmowej pamięci, którą np. w Kizoa można powiększyć z kontem płatnym aż do pamięci nieograniczonej. Jako że jest to pamięć w chmurze, nie obciąża ona komputera.

We wszystkich serwisach znaleźć można gotowe wzory filmów, mnóstwo efektów specjalnych i animacji oraz przejść. Każdy z edytorów można testować za darmo i wybrać najlepszy do swoim potrzeb.
Więcej o każdym z programów dowiesz się na stronach ich producentów:

Inne programy do edycji filmów

Lightworks

Jest to aplikacja przeznaczona do profesjonalnego montażu wideo, ale sprawdzi się także w przypadku filmów amatorskich. Darmowa wersja pozwala pracować na nieograniczonej liczbie ścieżek audio i video. Dodatkowym atutem, będzie wsparcie przy edycji materiałów nagrywanych z kilku kamer jednocześnie. Użytkownik otrzymuje zestaw filtrów do edycji kolorów itp.

Licencja Lightworks jest darmowa – tylko na 12 miesięcy. Aby uzyskać klucz licencyjny, należy zarejestrować się na stronie producenta. Program domyślnie instaluje się w wersji PRO z której możemy korzystać przez 30 dni.

HitFilm Express

To program do edycji video, który wyróżnia się prostotą obsługi przy jednoczesnym dostępie do wielu funkcji. Na plus przemawia rozbudowana baza animacji i efektów graficznych. Za minus uznaje się ograniczoną dostępność zapisu stworzonego filmu. Można tego dokonać wyłącznie w dwóch formatach: avi oraz mp4.

W przypadku HitFilm Express, za część dodatków rozszerzających możliwości narzędzia trzeba zapłacić. Mowa m.in. o obsłudze większej liczby formatów, większej liczbie gotowych efektów specjalnych, naprawie filmu.
Program można pobrać na urządzenia z systemem operacyjnym Windows lub macOS.

PowerDirector Mobile 5

To program do montażu filmów bezpośrednio na naszym smartfonie. Darmowa jest tylko wersja podstawowa, która ma spore ograniczenia – ma znak wodny oraz nie daje możliwości renderowania filmów w wyższych rozdzielczościach. Wersja premium jest dodatkowo płatna, ale oferuje znacznie więcej możliwości, które są dużo bardziej zaawansowane.

Prosty i intuicyjny interfejs ułatwia obsługę aplikacji. Jest ona dostępna na smartfony z systemem Android oraz Windows Phone.

Jak program do edycji wybrać?

Na to pytanie nie jestem w stanie udzielić jednej konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb użytkowników, ich zaawansowania oraz posiadanego sprzętu. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie narzędzia posiadają wersje freeware, można je wypróbować i porównać możliwości. To najlepszy i najszybszy sposób na wybór programu w pełni spełniającego oczekiwania.
Gotowi do edytowania filmów? Start!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *