Czy perspektywa jest istotnym elementem fotografii?


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
Rate this post
Perspektywa w fotografii

Perspektywa w fotografii

Odpowiednia perspektywa podczas fotografowania to podstawa dobrych zdjęć. Dzięki niej fotograf może wpłynąć na klimat wykonywanego zdjęcia oraz może zaakcentować dokładnie to, co chce na nim przedstawić. Wystarczy ustawić aparat fotograficzny pod odpowiednim kątem i sprawdzić efekty tych zabiegów na wyświetlaczu.

Dzięki właściwej perspektywie fotograf może oddać odpowiednią głębię ostrości na swoich zdjęciach oraz skutecznie eksponuje interesujący go obiekt. Jeśli na przykład lubisz robić zdjęcia interesującej architektury, to nie powinieneś skupiać się tylko na wykonywaniu ujęć całości budynku, tylko także warto fotografować najciekawsze jego elementy. 

Istotnym czynnikiem dobrego zdjęcia jest właściwa kompozycja i oddanie odpowiedniej  głębi ostrości, która nadaje wyjątkowy charakter każdej fotografii. Dlatego też, jeśli jesteśmy coraz bliżej interesującego nas obiektu, to tło staje się bardziej odległe i rozmyte. Natomiast, jeżeli oddalamy się od danego obiektu, to widok za nim wyraźnie się przybliża.

Fotografowie korzystają z różnych rodzajów perspektywy. Do najbardziej popularnych zaliczają się między innymi perspektywa ptasia, czyli kadrowanie od góry, czy też perspektywa żabia, czyli ujęcia od dołu. 

Jeśli chodzi o fotografowanie w ten specyficzny sposób, to pozwala ono przełamać rutynę. Zazwyczaj wykonujemy zdjęcia na wprost i są to głównie ujęcia z wysokości wzroku. Jeżeli spojrzymy na otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy, to z pewnością w pozytywny sposób wpłynie to na nasze zdjęcia. Będą one z pewnością bardziej interesujące i skupiające uwagę odbiorców. Eksperymentowanie z perspektywą to ulubiony zabieg kreatywnych fotografów. 

Zdjęcia z ptasiej, czasami zwanej również bocianią perspektywą pozwalają spojrzeć w wyjątkowy sposób na konkretny obiekt, czy też krajobraz. Dzięki temu przełamujemy schematy i sprawiamy, że nasza fotograficzna pasja jest jeszcze bardziej ekscytująca, ponieważ pozwala zobaczyć otaczający nas świat w nowej odsłonie. Perspektywa ptasia jest również określana terminem z języka angielskiego “bird’s-eye view”. Od dawna  funkcjonuje ona w sztukach plastycznych i polega na uchwyceniu rysowanego, malowanego lub fotografowanego obiektu w taki sposób, żeby wzrok artysty znajdował się ponad obiektem. Termin ten zaczął być także stosowany w odniesieniu do fotografii.

Warto więc zrobić większą ilość ujęć z różnej perspektywy, wybrać najlepsze i wywołać zdjęcia w wybranym fotolabie. Dzięki temu będziemy mogli wyeksponować i zaprezentować swoje fotograficzne perełki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *