Fotografia sportowa – jak poprawnie wykonać zdjęcie?


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
4.3/5 - (3 votes)

Pomimo rozwoju technologii, mobilnych urządzeń, gadżetów i reklamowych animacji, zdjęcie pozostaje jedną z najlepszych metod zaprezentowania produktów, miejsc, a także emocji i wydarzeń. Można pokusić się o stwierdzenie, że dobry fotograf pokaże na swoich fotografiach praktycznie wszystko. Doskonałym przykładem może być fotografia sportowa, jako dziedzina bardzo pojemna i zróżnicowana. Zdjęcia sportowe mogą pokazywać dynamikę sportowców, zatrzymają w kadrze grację ruchów gimnastyczki, czy siłę i prędkość sprintera. Ale fotografia sportowa to również emocje, zarówno zawodników, jak i kibiców – od euforii i radości, po złość czy łzy przegranych.

Profesjonalne zdjęcia sportowe

Profesjonalna fotografia sportowa to efekt współgrania wielu czynników. Oczywiście kluczowe znaczenie mają doświadczenie, umiejętności i zaangażowanie fotografa. Nie bez znaczenia jest również zastosowanie profesjonalnego sprzętu i technik. Dlatego fotograficzny zapis meczu tenisowego czy zawodów jeździeckich warto powierzyć ekspertom. Fotografikom, którzy dysponują dobrym aparatem, odpowiednimi obiektywami, wiedzą kiedy wykorzystać technikę panoramowania albo dlaczego warto zastosować naprawdę krótki czas otwarcia migawki. Właśnie takie umiejętności i profesjonalny sprzęt zapewniają wyjątkowe ujęcia szusujących narciarzy, czy grymas zmęczenia i łzy szczęścia na twarzach maratończyków.

Fotografia sportowa

Emocje, ruch, piękno na fotografiach sportowych

Fotografia sportowa kojarzy nam się oczywiście przede wszystkim z fotoreportażem, dynamicznymi ujęciami sprinterów, skoczków czy piłkarzy. Ale dobry fotograf sportowy wie, że równie istotne jest tło wydarzeń sportowych, czyli kibice, ich twarze, reakcje, zachowania i emocje. Obiekty sportowe, konie na zwodach jeździeckich, samochody podczas wyścigów czy ekstrawaganckie stroje teistek albo lekkoatletek – to wszystko oprawia sportową foto-relację w ramy, w pełni oddaje atmosferę danego wydarzenia.

 

Sport i sesje zdjęciowe

Warto wspomnieć o aranżowanych zdjęciach sportowych. Również w tym przypadku najlepszą opcją jest współpraca z profesjonalistą. Fotografia sportowa to także typowe zdjęcia produktowe, czyli prezentacja strojów, gadżetów, sprzętu sportowego. Niemałym wyzwaniem są sesje sportowców, które wymagają umiejętności pracy z modelem zarówno w studio, jak i w plenerach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *