Jak pozować, żeby wyjść dobrze na zdjęciach z wakacji?


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny

Udane WakacjePrzyjemnie wrócić pamięcią tam, gdzie spędziło się cudowne wakacje. Dlatego warto utrwalać piękne chwile na zdjęciach. Wiele osób tak robi, jednak naprawdę mało jest rzeczywiście udanych fotek. Pozowane zdjęcia ze sztucznym uśmiechem na twarzy nie wyglądają dobrze. Dlatego warto poznać kilka tricków pomocnych w wykonaniu fantastycznych fotografii.

Po pierwsze – nie bój się spontaniczności

Wszyscy grzecznie ustawieni na baczność w jednej linii i przodem do osoby z aparatem w rękach – tak właśnie wygląda większość zdjęć. Już po kilku minutach można się znudzić oglądaniem. A przecież lato to powinien być czas zabawy i radości. Nieważne, w jakim wieku jesteś. Potraktuj robienie fotografii jako świetne wakacyjne doświadczenie i po prostu oddaj się klimatowi beztroski. Ktoś biegnie uśmiechnięty do wody? To doskonały moment na uwiecznienie. Fotografuj swoich najbliższych, kiedy grają w piłkę albo budują zamek z piasku. Nie ma nic lepszego niż fotki z zaskoczenia. Na pewno po wakacjach chętnie obejrzycie takie zdjęcia i będziecie mieć przy tym
mnóstwo zabawy.

Po drugie – stań inaczej

Jeżeli chcesz mieć kilka fotografii pozowanych, to podejdź do tego tematu kreatywnie. Nikt nie musi stać jak na musztrze wojskowej. W końcu to wakacje. Poproś osobę, którą fotografujesz, aby stanęła tyłem i zza ramion spojrzała prosto w obiektyw. Innym trickiem, tak chętnie stosowanym przez celebrytów, okazuje się pozowanie bokiem. Wystarczy przy tym wysunąć jedną nogę przed siebie albo do boku i sylwetka na zdjęciu będzie wyraźnie szczuplejsza. Nawet ujęcie en face może być ciekawe. Czasami niewielki ruch zmienia wiele. Można odchylić głowę, zrobić śmieszną minę, nogę postawić na ławeczce albo włożyć ręce do kieszeni. W pobliżu jest drzewo? Świetnie, ponieważ to idealne podparcie dla sylwetki i możliwość stworzenia niezwykle romantycznego kadru.

Po trzecie – wykorzystaj rekwizyty

Czasami wystarczy włożyć duży kapelusz na głowę, aby zdjęcie nabrało charakteru. Zrób fotkę najbliższym siedzącym przy stole i nie zapomnij ująć w kadrze talerzy z potrawami. Takie fotografie zawsze wzbudzają ciekawość, choćby tym, co na talerzu się znalazło. Uchwyć moment, kiedy ktoś podnosi filiżankę, przywołuje kelnera albo wącha kwiaty na spacerze. Pstryknij fotkę osobie, która
właśnie wycelowała obiektyw w Ciebie.

Po czwarte – pamiętaj o dobrej scenerii

Pamiętaj, że to, co na drugim planie jest równie ważne. Unikaj raczej pozowania na tle konkretnego zabytku pokazanego w całości. Z reguły niespecjalnie to wygląda, ponieważ postać gdzieś ginie na zdjęciu. Wybierz raczej kadr np. z jakimś ciekawym fragmentem muru.

Po piąte – nie bój się błędów i ciesz się fotografią

Wakacje to nie czas na stres i nerwy. Dlatego nie przejmuj się, jeżeli nie wszystkie zdjęcia dobrze wyjdą. Inspiruj się tym, co widzisz dookoła siebie. Zaskakuj rodzinę fotografiami robionymi z ukrycia, kiedy się tego nie spodziewają. Zachowujcie się zupełnie swobodnie. W końcu to lato, a najlepsze fotki wakacyjne to te najbardziej naturalne. Ta zasada dotyczy nawet ujęć portretowych.

Posiadasz kolekcję zdjęć z wakacji? Zamień je w papierowe odbitki. Wywoływanie zdjęć online, to najszybszy sposób, aby w pełni docenić chwile uchwycone przez obiektyw aparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *