Jak promować bloga ze zdjęciami? Praktyczne porady


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
Rate this post

W poprzednim wpisie przedstawiłem podstawy optymalizacji bloga ze zdjęciami, dzięki czemu, będziemy mieli większe szanse na pozyskanie odbiorców. W tym wpisie przedstawię kilka sposobów na dodatkową promocję swojego bloga w sieci czyli…

Pozyskiwanie linków – skąd i jak?

Jakiś czas temu, we wpisie dotyczącym polskich oraz zagranicznych portali fotograficznych, wspominałem o tym, że na swoim profilu na tego typu portalach można umieścić link do naszego bloga, dzięki czemu pozyskamy trochę ruchu. Nie ruch pozyskany z tych portali jest jednak dla nas najważniejszy, a same linki, które dzięki profilowi pozyskamy 🙂

Linki tego typu są dla nas wartościowe przede wszystkim dlatego, że pochodzą z portali o tematyce fotograficznej i prowadzą do naszego bloga ze zdjęciami, więc tematyka obu serwisów jest w zasadzie identyczna. Jest to bardzo istotny aspekt pozyskiwania linków.

Posiadanie kont w portalach fotograficznych ma również dodatkowe korzyści w postaci profilu, na którym często można umieścić link do swojej witryny. Dzięki niemu możemy pozyskać na własnym blogu fotograficznym więcej ruchu lub nowych użytkowników. Jednak aby pozyskać zauważalną i stałą liczbę odwiedzin, trzeba regularnie publikować zdjęcia z jak najwyższej półki. O ile możemy założyć, że potrafimy takie zrobić, a nasze zdjęcia w portalach fotograficznych cieszą się sporym zainteresowaniem i są wysoko oceniane, to pamiętajmy jednak, że tylko niewielka część odwiedzających zajrzy na profil autora.

Największy problem stanowi zwykle stała aktualizacja profili w portalach fotograficznych. Jeśli posiadamy konta we wszystkich serwisach fotograficznych, to uzbiera nam się ich pokaźna liczba, więc nawet nie łudźmy się, że będziemy mieli czas na ich uaktualnianie – kiedyś przecież trzeba robić zdjęcia 😉

W tym wątku jednak nie liczba użytkowników, którzy przejdą po linkach do naszego bloga, jest największym plusem posiadania konta na portalach fotograficznych. Liczy się przede wszystkim samo umieszczenie na nich linków, które są brane pod uwagę podczas tworzenia rankingów stron prezentowanych w wynikach wyszukiwania.

 

Blogi fotografów – komentuj, ale z głową!

Umieszczanie komentarzy na blogach innych fotografów jest kolejnym sposobem na promocję naszego bloga i pozyskanie linka z miejsca, które publikuje treści o takiej samej tematyce.

Wiele blogów ma włączoną możliwość  komentowania, można więc użyć tej funkcji z korzyścią dla obu stron. My pozyskujemy nowy link, a autor danego bloga wartościowy komentarz, który wzbogaca jego blog oraz jest wyrazem uznania dla zdjęć przez niego wykonywanych.

Używam słowa „wartościowych” z kilku powodów.

Po pierwsze – dajmy coś od siebie, pisząc merytorycznie, nawiązując do toczącej się dyskusji lub próbując wywołać nową. Możemy pochwalić czyjeś prace, ale również konstruktywnie skrytykować, dodać swoje przemyślenia czy odwołać się do swoich doświadczeń.

Po drugie – komentarze zazwyczaj są moderowane, więc żeby został zatwierdzony musi nieść jakąś wartość dla właściciela bloga. Jeżeli będzie inaczej, to po prostu zostanie odrzucony lub oznaczony jako SPAM, co może w przyszłości skutkować zablokowaniem możliwości dodawania przez nas kolejnych komentarzy na tym blogu.

 

Fora dla fotografów – pokaż się również tu

Im więcej wartościowych linków z serwisów i blogów o podobnej tematyce prowadzi do naszego bloga ze zdjęciami tym większą mamy szansę na pojawienie się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania na popularne frazy i dzięki temu zwiększyć odwiedziny naszego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *