Jak wybrać dobrego fotografa na wesele?


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny

Podczas przygotowania do wesela nie ma drobiazgów, ale rola fotografa na takiej uroczystości ma chyba największe znaczenie. Właśnie od jego umiejętności zależy, czy zdjęcia będą z chlubą pokazywane rodzinie i znajomym, czy będą ukryte w najdalszej szufladzie.

Fotografowanie wesele jest sprawą trudną i odpowiedzialną, ponieważ trzeba „złapać” każdy moment i pokazać cały jego urok. Zrobić to może tylko prawdziwy profesjonalista, dlatego nie warto zatrudniać byłe kogo tylko z racji, że nie bierze dużo pieniędzy za pracę. Oprócz ceny trzeba mieć na uwadze jeszcze inne szczegóły.

Fotografia ślubna

1.Spotkanie osobiste. Zamawiać fotografa na telefon naprawdę nie warto. Osobiste spotkanie będzie w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Najpierw będzie mądrym pomysłem zapytać koleżanek, jakie nie tak dawno brały ślub, kogo mogą polecić, albo poszukać oferty w internecie czy w gazecie. Potem spotkać się z kandydatem osobiście i zwracać uwagę na wszystko – sposób mówienia, postawę, wygląd zewnętrzny. Ten człowiek będzie razem z wami przez cały dzień, więc jeżeli on czymś się nie podoba, trzeba poszukać kogoś innego.
2. Warto zobaczyć poprzednie zdjęcia tego fotografa. Będzie bardzo dobrze, jeśli może wykazać się okazałym dorobkiem – pokaże zdjęcia w różnych stylach, zaoferuje kilka opcji grafiki albumu i obróbki zdjęć, z których będzie można wybierać.

Jeśli zdecydujecie się na tego fotografa, trzeba przedyskutować z nim wszystkie szczegóły. On musi wiedzieć, w jakiej sukni będzie narzeczona, w jakim kolorze będą ślubne dekoracje, kogo z krewnych lub znajomych chcecie zobaczyć na zdjęciu itd. To wszystko pozwoli stworzyć nie tylko fajne zdjęcia, lecz dokładnie odtworzyć charakter uczestników i wyjątkową atmosferę, która panuje na weselu.
Warto określić liczbę zdjęć i przedyskutować kwotę, którą zapłacicie za pracę.
Trzeba zapytać z jakiej techniki korzysta fotograf w swojej twórczości. Nie jest wykluczone, że będziecie chcieli uwiecznić swój spacer miastem, a do tego jest potrzebny specjalny obiektyw.
Te pary, które chcą wziąć ślub w kościele, powinni zapytać fotografa, czy on ma takie doświadczenie, ponieważ robienie zdjęć w kościele ma swoją własną specyfikę.
Podpisanie umowy. Ten ostatni punkt jest ważny, ponieważ umówić się słownie jest dobrze, ale jednak lepiej wszelkie obowiązki i prawa zanotować na papierze, żeby potem można było wymagać.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z papierowezdjecia.pl

2 komentarze to “Jak wybrać dobrego fotografa na wesele?

  • Fajne zestawienie, podstawowych pytań. Jeśli ktoś chciałby poczytać rozwinięcie na temat samej umowy zapraszam do siebie na bloga. Tam opisałem kilka ważnych kwestii.

  • Fajny tekst, trzeba też przyznać, że to nie tylko para młoda wybiera fotografa, ale i fotograf wybiera parę. Czasami po prostu nie da się dogadać, nie chodzi tu o brak dobrej woli, jak mówi stare Chińskie przysłowie – na świecie 6 miliardów ludzi, nie każdy Cię pokocha… a doskonały kontakt, żeby nie powiedzieć przyjaźń, to podstawa zaufania tak potrzebnego przy realizacji reportażu ślubnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *