Jaki obiektyw wybrać na spacer po mieście?


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny » Jaki obiektyw wybrać na spacer po mieście?
Jaki obiektyw wybrać na spacer po mieście?
5 (100%) 4 głosy
jaki obiektyw na miasto

jaki obiektyw na miasto

Miasto, panująca w nim atmosfera i zawarta w nim architektura to często spotykany, przewodni motyw zdjęć. I choć dominującą rolę odgrywa tutaj ciekawy pomysł, to jednak nie można pominąć roli sprzętu (a konkretnie obiektywu) w tworzeniu odpowiednich, typowo miejskich ujęć.

Zanim jednak wybierzemy się na spacer po mieście z naszym ulubionym aparatem, zastanówmy się jaki obiektyw będzie do tego typu zdjęć najlepszy. 

Jaką ogniskową obiektywu wybrać?

Istotą udanej fotografii miejskiej jest odpowiednia ogniskowa obiektywu. Fotografując miasto, korzysta się zwykle z dwóch podstawowych rodzajów obiektywów: 35 i 50 mm.

Obiektyw 35 mm to tak zwany obiektyw szerokokątny. Wymaga on od fotografa przebywania stosunkowo blisko akcji. Niemniej, umożliwia on dość szeroką obserwację tła. Dzięki temu, osoba obserwująca zdjęcie odnosi wrażenie obserwacji nie tylko samej istoty zdjęcia, ale również otaczającego ją kontekstu sytuacyjnego. Nawiasem mówiąc obiektywy o ogniskowej 35 mm są jednym z najpopularniejszych na rynku. I to nie tylko w przypadku fotografii miejskiej.

Obiektyw 50 mm to z kolei doskonałe rozwiązanie dla tych fotografów, którzy kochają tworzyć zdjęcia łudząco podobne do obrazu, który jest generowany przez ludzkie oko. Dzięki temu fotografie wykonane za pomocą 50 – tki są bardzo naturalne. Mocną stroną obiektywu jest uzyskanie stabilnego obrazu, również w przypadku bardzo dużych przybliżeń.

Jasność obiektywu

Duże znaczenie w kontekście fotografii miejskiej ma również jasność obiektywu, czyli parametr, który określa ilość światła wpadającego do komory aparatu. Z matematycznego punktu widzenia jest to stosunek ogniskowej do średnicy otworu, powstałego na wskutek maksymalnego rozwarcia przysłony.

Oczywiście istnieją obiektywy, w których wartość jasności nie jest zależna od długości ogniskowej, niemniej należą one do grupy rzadkich a co za tym idzie – również i kosztownych urządzeń. 

Jaka zatem powinna być jasność naszego obiektywu? Im jest ona niższa, tym lepiej. Chcąc robić dobre zdjęcia miejskiej zabudowy należy zwrócić uwagę na wartość jasności dla ogniskowych 35 – 50 mm. Dobre obiektywy do zdjęć miejskich posiadają jasność na poziomie 3.5 – 3, a nawet 2.5. 

Obiektyw zmiennoogniskowy, czy stałoogniskowy?

Rożnica pomiędzy obydwoma rodzajami obiektywów tylko z pozoru jest bardzo prosta i nie dotyczy wyłącznie możliwości ręcznej zmiany ogniskowej obiektywu. 

Zaletą obiektywów o stałej ogniskowej jest prostota budowy i niższa cena. Ponadto generują one bardzo dobre jakości zdjęcia. Plusem jest również to, że zachęcają one do aktywnego fotografowania, przy jednoczesnej zmianie pozycji fotografa.

Z kolei obiektywy zmiennoogniskowe są wygodne w użyciu, gdyż znacznie ułatwiają one poruszanie się. Co więcej, rozwiązanie to jest o wiele lżejsze.

A może rybie oko?

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Jeśli zależy nam na oryginalnych efektach wizualnych, możemy zabrać ze sobą obiektyw fisheye (rybie oko). Charakteryzują się bardzo krótką ogniskową i niezwykle szerokim kątem widzenia. Tym samym celowo zniekształcają one obraz.

Podsumowując, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z fotografią miejską, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w obiektyw zmiennoogniskowy (koniecznie 50 mm) o stosunkowo dużej jasności. Dla profesjonalistów polecamy obiektywy o stałej ogniskowej (najlepiej w okolicach 35 mm). Dobrym pomysłem będzie też fisheye (dla oryginalnych efektów wizualnych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *