Jaki program zamiast LightRoom? Darmowe programy do edycji zdjęć


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
Lightroom

Lightroom

W internecie można znaleźć setki najróżniejszych programów do obróbki zdjęć, jednakże nie wszystkie z nich są legalne czy też nawet godne uwagi. Nie zmienia to jednak faktu, że nie brakuje aplikacji, które z powodzeniem zastąpią Photoshopa czy też oprogramowanie Adobe LightRoom. Jak zatem podrasować fotografie i to bez dodatkowych kosztów?

 

Poniżej prezentuję kilka aplikacji do obróbki zdjęć, które pozwalają osiągnąć zadowalające efekty. Każdy z nich do darmowy program, z którego można skorzystać w każdej chwili. Chociaż niektóre nie są tak zaawansowane jak Adobe Lightroom, z pewnością przypadną do gustu zarówno profesjonalnym fotografom, jak i osobom dopiero zgłębiającym tajniki fotografii.

Darmowe programy do edycji zdjęć – po które warto sięgnąć?

To, że coś jest darmowe, wcale nie oznacza, że jest gorsze. W przypadku obróbki zdjęć do celów prywatnych wystarczające okazują się być bezpłatne aplikacje. Każdy użytkownik ma obecnie do dyspozycji zarówno programy desktopowe, jak również aplikacje webowe i narzędzia mobilne.

Jeśli jesteś amatorem fotografii, tak naprawdę nie masz potrzeby inwestowania sporej kwoty w mocno zaawansowane i drogie narzędzie jak Adobe Photoshop czy Adobe Lightroom. Poznaj więc darmowe programy do edycji grafiki i zdjęć.

 

1. Fotor

Fotor jest dostępny na bezpłatnej licencji – w wersji anglojęzycznej. Działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Windows CP, Vista, Android i iOS. Ciekawostką może być fakt, że ten darmowy program do obróbki zdjęć funkcjonuje również jako edytor zdjęć online.

Fotor to aplikacja umożliwiająca edycję i wsadowe przetwarzanie zdjęć. Grafikę można poprawiać automatycznie lub manualnie za pomocą suwaków czy krzywych. Możliwe jest korygowanie jasności, światła, cienie, ostrości i kolorów oraz kadrowanie, prostowanie i usuwanie efektu czerwonych oczu. Do dyspozycji jest wiele filtrów, etykiet i ramek. Dzięki temu zabawa z tym narzędziem daje wiele przyjemności i pozwala uzyskać naprawdę zaskakujące efekty.

Warto podkreślić, że program pozwala na tworzenie kolaży ze zdjęć przez www. Do dyspozycji jest sporo gotowych szablonów, na których użytkownik może bazować. 

Po zakończeniu pracy na zdjęciu, można je zapisać na dysku swojego komputera czy też wysłać na serwis któregoś z portali społecznościowych.

 

2. Gimp

Alternatywą dla Adobe LightRoom z pewnością jest bezpłatny Gimp – dostępny w polskiej wersji językowej. Działa na systemach Windows CP, Vista (7-10), Mac OS X i Linux. Zainstalowany na komputerze, program pozwala na tworzenie grafiki od samego początku, jak i prowadzenie modyfikacji gotowych już zdjęć czy obrazów. 

Dużym atutem Gimpa jest mnogość wtyczek – można je pobrać z oficjalnej strony programu. Wiele praktycznych dodatków sprawia, że obróbka zdjęć staje się łatwiejsza, przyjemniejsza i efektywniejsza. Ten zaawansowany program graficzny pozwala m.in. na indywidualne dostosowywanie pędzli, przeprowadzanie edycji na warstwach, korzystanie z masek i sięganie po przezroczystości.

Kolejną zaletą jest łatwa obsługa, za co odpowiada m.in. przyjazny interfejs. Dzięki temu korzystanie z niego będzie proste także dla początkujących użytkowników. Charakteryzuje się przy tym dużą wydajnością oraz tym, że na dysku nie zajmuje wiele miejsca.

Chociaż Gimp to bardzo dobry program do edycji zdjęć, nie jest pozbawiony wad. Na niekorzyść przemawia interfejs. Niby jest przyjazny, ale znacząco różni się od interfejsu innych programów. Dlatego w pierwszym kontakcie może wprowadzać w zakłopotanie – szczególnie, jeśli użytkownik ma już doświadczenie z innymi aplikacjami do obróbki zdjęć.

Podsumowując, Gimp to mocno rozbudowane narzędzie, które jest polecane przede wszystkim doświadczonym osobom. Co prawda niektórzy narzekają na brak kilku zaawansowanych opcji, jednak jak na darmowy program do edycji zdjęć radzi sobie doskonale.

 

4. Google Nik Collection

Za pomocą programu Google Nik Collection można poprawiać zdjęcia i dodawać do nich dowolne efekty. Jeszcze jakiś czas temu za pobranie go trzeba było zapłacić. Obecnie można z niego korzystać w dowolnym momencie – zupełnie za darmo, także w przypadku użytku komercyjnego. Działa w polskiej wersji językowej na systemie Windows i MacOS X. Wtyczki te są świetnym uzupełnieniem dla Photoshopa czy Lightrooma, chociaż możliwe jest edytowanie zdjęć bez instalacji oprogramowania Adobe.

Aplikacja ta umożliwia nadawanie analogowej patyny, jednak to nie jedyne praktyczne funkcje. Na uwagę zasługują m.in.:

 • efekt kliszy,
 • redukcja szumu,
 • efekt bokeh i rozmycia,
 • korekty – lokalne i globalne,
 • zwiększanie ostrości.

Użytkownik otrzymuje także dostęp do szerokiego wyboru nakładek, co zwiększa jego możliwości w zakresie obróbki grafiki i zdjęć.

Ciekawa funkcjonalność to bieżące podpowiedzi co do gotowych ustawień. Przekłada się to na sprawniejszą obsługę programu – szczególnie przez osoby, dla których Google Nik Collection to pierwsza aplikacja pozwalająca na obróbkę fotografii.

Ten darmowy program do edycji, który sprawdzi się m.in. w takich dziedzinach jak: fotografia ślubna, fotografia portretowa, fotografia studyjna.

 

4. Polarr Photo Editor

Polarr Photo Editor to kolejny darmowy program do edycji fotografii – z tym, że dostępny w języku angielskim. Stanowi narzędzie online, które do prawidłowego działania wymaga zainstalowania programu Adobe Flash w przeglądarce.

W pierwszym kontakcie Polarr Photo Editor wygląda dość niepozornie – charakteryzuje się prostym interfejsem. Jednak tkwi w nim duży potencjał – dostarcza wiele praktycznych rozwiązań, dzięki któremu obróbka fotografii przebiega sprawnie i daje zadowalające efekty.

Na uwagę zasługuje fakt, że można na nim pracować zarówno ze zdjęciami z dysku, jak również z grafiką zaimportowaną z usług sieciowych czy pobraną bezpośrednio z odnośnika. Do wykorzystania są tutaj przeróżne funkcje. Wśród najciekawszych można wymienić takie funkcjonalności jak np.:

 • zmiana tonacji i koloru,
 • stosowanie masek,
 • usuwanie zamgleń i szumów,
 • poprawa zniekształceń obiektywy (korekta geometrii, aberracji chromatycznych, winietowania).

Możliwe jest nawet zapisywanie własnych filtrów i wstawianie znaku wodnego.

Dużym plusem Polarr Photo Editor jest nieograniczona historia operacji. Dzięki temu w dowolnym momencie można zrezygnować z wprowadzonej serii zmian.

Program nie ma niektórych funkcji charakterystycznych dla Adobe Photoshop czy Lightroom, np. warstwy, krzywe, transformacje. Jednak radzi sobie doskonale – to zasługa m.in. szerokiego wyboru filtrów. Dostępne są one w różnych kategoriach, zaś każda z nich obejmuje co najmniej 8 różnych filtrów. Dzięki temu już jedno kliknięcie wystarczy, aby poprawić wygląd zdjęcia.

Chociaż Polarr Photo Editor to program do obróbki zdjęć mający wiele zalet, nie jest pozbawiony minusów. Trzeba wspomnieć o ograniczonej liczbie dostępnych za darmo filtrów (ze wszystkich można korzystać w wersji płatnej), braku obsługi warstw oraz szczotek.

 

5. Photoscape X Pro

Photoscape X Pro to darmowy program do obróbki zdjęć, który jest chętnie wykorzystywany. Dostępny jest na licencji komercyjnej – dla użytkowników systemu Windows 10, Mac OS X 10.8 i nowszych. Nie jest obsługiwany na Linuxie. Występuje wyłącznie w angielskiej wersji językowej.  

Aktualna wersja, w porównaniu z poprzednimi, daje znacznie więcej możliwości. Wynika to z dostępu do rozbudowanych funkcjonalności.

W wersji darmowej możliwe jest m.in.:

 • przetwarzanie zdjęć RAW,
 • nakładanie masek,
 • miejscowe dodawanie efektów,
 • regulowanie jasności i kolorów,
 • korygowanie światła i cienia,
 • wyostrzanie i usuwanie zamglenia,
 • retuszowanie,
 • redukcja szumów.

Do dyspozycji są również ciekawe filtry i nakładki.

To jednak nie koniec możliwości. Wiele zaawansowanych funkcjonalności jest zablokowanych. Aby mieć do nich dostęp, trzeba dokonać opłaty. Warto jednak podkreślić, że już te podstawowe funkcje są na tyle wystarczające, aby program do edycji spełnił oczekiwania wymagających fotografów.

 

6. RawTherapee

Raw Therapee to kolejna alternatywa dla Adobe LigthRoom. Dostępny jako darmowy edytor, pozwala na obróbkę grafiki i zdjęć w dowolnym momencie. Daje szerokie możliwości, dzięki czemu często wymieniany jest w TOP 10 aplikacji do edycji zdjęć cyfrowych. Spełnia tym samym wygórowane oczekiwania zaawansowanych użytkowników, którzy fotografią zajmują się profesjonalnie.

Praca w programie może być przyjemna i wydajna. To za sprawą m.in. takich funkcjonalności jak:

 • poprawa kolorystyki zdjęcia,
 • usuwanie szumów cyfrowych,
 • poprawa balansu bieli,
 • zmiana ekspozycji tonacji,
 • korekta zniekształceń wprowadzonych przez obiektyw.

Raw Therapee – jako jeden z niewielu darmowych programów – pozwala na edytowanie fotografii zapisanych w formacie RAW.

Chociaż aplikacja ma wiele zalet, można wskazać pewne niedogodności. Głównym zarzutem jest zbyt powolne działanie.

Na uwagę zasługuje fakt, że darmowy edytor dostępny jest w polskiej wersji językowej. Został stworzony z myślą o instalacji na urządzeniach z systemem Windows 10, Windows 7, Mac OS X, Linux.

 

7. Shotwell

Shotwell to darmowy program, który służy do zarządzania plikami graficznymi w środowisku GNOME. Pozwala na szybkie i wygodne przeglądanie zdjęć, a także edycję obrazów.

Do głównych funkcjonalności zaliczyć można m.in.:

 • redukcję czerwonych oczu,
 • obrót,
 • przycinanie.

Na uwagę zasługuje możliwość publikowania zdjęć w serwisach społecznościowych oraz Picasa Web Albums – bezpośrednio z programu.

Shotwell może przydać się początkującym użytkownikom. Jest to bowiem słabo rozbudowana aplikacja, która daje dostęp wyłącznie do bardzo podstawowych funkcji.

 

8. LightZone

LightZone to edytor zdjęć udostępniany za darmo. Aby móc z niego korzystać, załóż konto poprzez rejestrację na stronie. Cały proces nie zajmuje wiele czasu – podanie danych osobowych  oznacza automatyczną akceptację nowych użytkowników.

Program został stworzony z myślą o edycji zdjęć w takich sposób, aby nie zmieniać oryginalnego pliku. Z uwagi na swoje funkcjonalności, nie bez powodu bywa porównywany do programu Adobe LightRoom. Trzeba jednak mieć świadomość, że praca w tym programie przebiega nieco inaczej.

LightZone daje dostęp do takich funkcjonalności jak np.:

 • maska kontrastu,
 • redukcja czerwonych oczu,
 • rozmycie gaussowskie,
 • redukcja szumów,
 • edycja kolorów,
 • filtry i efekty nakładane na całe zdjęcie lub jego fragment.

Na korzyść przemawia także możliwość edytowania obrazów zapisanych w formacie RAW.

Narzędzie jest proste w obsłudze. Jest to zasługą przyjaznego interfejsu, czytelnego menu oraz odpowiedniej szacie graficznej.

Z programu mogą korzystać użytkownicy systemu Windows 10  /XP / Vista / 7 / 8/.

 

9. digiKam

digiKam to program, dzięki któremu można zarządzać plikami graficznymi. Chociaż został stworzony z myślą o systemie Linux i środowisku KDE, współpracuje z urządzeniami bazującymi na systemie Windows oraz Mac OS X. Dostępny jest na bezpłatnej licencji.

Chociaż narzędzie to może być alternatywą dla Adobe LigthRoom, użytkownik ma dużo mniejsze możliwości. Obejmuje bowiem podstawowe funkcjonalności, wśród których wymienia się m.in.:

 • redukcję czerwonych oczu,
 • proste efekty specjalne (usuwanie szumów, rozmycie, wyostrzanie),
 • obracanie,
 • zmianę rozmiarów grafiki,
 • dodawanie treści,
 • dodawanie obramowań.

Można także zmienić jasność, kontrast czy balans kolorów.

Na uwagę zasługuje możliwość stworzenia pokazu slajdów, konwertowanie danych RAW, wyszukiwanie duplikatów zdjęć, eksportu danych do Apple iPod.

Jest to dość funkcjonalny edytor zdjęć, który pozwala na szybki podgląd obrazów czy obsługę mechanizmu drag on drop.

Jeśli ktoś szuka prostego i łatwego w obsłudze programu do zarządzania plikami graficznymi, digiKam spełni oczekiwania.

 

10. Photivo

Photivo jest darmowym programem do obróbki zdjęć. Obsługuje nie tylko format RAW (co jest jego niepodważalną zaletą), ale również TIFF, JPEG, BMP czy PNG.

Użytkownik ma do dyspozycji wiele funkcji, takich jak np.:

 • wyostrzanie,
 • redukcja szumów,
 • poprawa lokalnego kontrastu,
 • kontrola cieni / prześwietleń,
 • poprawa geometrii,
 • kontrola nad kolorami.

Na uwagę zasługuje wyszukiwarka filtrów i możliwość samodzielnego ułożenia listy ulubionych / często wykorzystywanych narzędzi. Znacznie ułatwia to obsługę programu.

Alternatywa dla Adobe LightRoom – co jeszcze?

Darmowe programy do edycji zdjęć nie kończą się na wyżej wymienionych. Lista bezpłatnych narzędzi jest dłuższa. Chcąc zyskać dostęp do aplikacji pozwalających na obróbkę zdjęć, warto jeszcze zwrócić uwagę na:

  • Darktable (Linux, Mac),
  • F-Spot (tylko Linux),
 • UFRaw,
 • Luminar (Mac, Windows).

Niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie dla systemu Linux, zaś inne są bardziej uniwersalne.

Chociaż każdy z programów ma podobne funkcjonalności, różni się pod wieloma względami. Dlatego to, co spełnia oczekiwania jednego fotografa, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku innego użytkownika. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że każdy wyżej wymieniony edytor zdjęć jest darmowy, można przeprowadzać testy bez ograniczeń. To sprawdzony sposób, aby wybrać narzędzie dopasowane do potrzeb – takie, które będzie stanowiło alternatywę dla Adobe LightRoom czy nawet Adobe Photoshop.

Kiedy wybierzemy ulubiony program do edycji zdjęć i uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt, to warto rozważyć wywołanie zdjęć w jednym z internetowych fotolabów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *