Jaki program zamiast LightRoom? Darmowe programy do edycji zdjęć


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
Jaki program zamiast LightRoom? Darmowe programy do edycji zdjęć
5 (100%) 3 głosy
Lightroom

Lightroom

W Internecie znaleźć można setki najróżniejszych programów do obróbki zdjęć, jednakże nie wszystkie z nich są legalne czy też nawet godne uwagi. Nie zmienia to jednak faktu, ze nie brakuje aplikacji, które z powodzeniem zastąpią Photoshopa czy też oprogramowanie LightRoom. Jak zatem podrasować zdjęcia i to bez dodatkowych kosztów?
 

Darmowe programy do edycji zdjęć – po które warto sięgnąć?

To, że coś jest darmowe, wcale nie oznacza, że jest gorsze. W przypadku obróbki zdjęć do celów prywatnych wystarczające okazują się być bezpłatne aplikacje. Do dyspozycji mamy obecnie zarówno programy deskopowe, jak również aplikacje webowe i narzędzia mobilne. Jeśli jesteśmy amatorami fotografii, to nie ma nawet potrzeby inwestowania sporej kwoty w tak zaawansowane i drogie narzędzie jak Photoshop. Jakie zatem mamy alternatywy?

 

1. Fotor

Fotor jest dostępny na bezpłatnej licencji, w wersji angielskiej. Działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Windows CP, Vista, Android i iOS. Jest to aplikacja deskopowa umożliwiająca edycję, tworzenie kolaży i wsadowe przetwarzanie zdjęć. Grafikę można poprawiać automatycznie lub manualnie za pomocą suwaków czy krzywych. Możliwe jest korygowanie jasności, światła, cienie, ostrości i kolorów oraz kadrowanie, prostowanie i usuwanie efektu czerwonych oczu. Do dyspozycji jest wiele filtrów, etykiet i ramek. Po zakończeniu pracy na zdjęciu, można je zapisać na dysku swojego komputera czy też wysłać na serwis któregoś z portali społecznościowych.

 

2. Gimp

Alternatywą dla Photoshopa z pewnością jest bezpłatny program Gimp, który dostępny jest w polskiej wersji językowej. Działa na systemach Windows CP, Vista (7-10), Mac OS X i Linux. Obecnie można liczyć na wiele praktycznych dodatków, dzięki czemu obróbka zdjęć staje się łatwiejsza, przyjemniejsza i efektywniejsza. Jest to zaawansowany program graficzny, w którym możliwe jest indywidualne dostosowywanie pędzli, przeprowadzanie edycji na warstwach, korzystanie z masek i sięganie po przezroczystości. To mocno rozbudowane narzędzie jest polecane przede wszystkim doświadczonym osobom, które zajmują się skomplikowaną obróbką fotografii.

 

3. Google Nik Collection

Poprawiać zdjęcia i dodawać do nich dowolne efekty można za pomocą programu Google Nik Collection, który w końcu dostępny jest całkowicie bezpłatnie, jeśli chodzi o zastosowania komercyjne. Działa w polskiej wersji językowej na systemie Windows i MacOS X. Wtyczki te są świetnym uzupełnieniem dla Photoshopa czy Lightrooma, chociaż możliwe jest edytowanie zdjęć bez instalacji oprogramowania Adobe. Aplikacja ta umożliwia nadawanie analogowej patyny, do dyspozycji jest też efekt kliszy, liczne nakładki oraz narzędzia do zdjęć kolorowych i do czarno-białych fotografii.

 

4. Polarr Photo Editor

Darmowym programem do edycji fotografii, dostępnym w języku angielskim, jest Polarr Photo Editor. Jest to narzędzie online, które wymaga do prawidłowego działania zainstalowania w przeglądarce programu Adobe Flash. Można na nim pracować zarówno ze zdjęciami z dysku, jak również z grafiką zaimportowaną z usług sieciowych czy pobraną bezpośrednio z odnośnika. Do wykorzystania są tutaj przeróżne funkcje. Można m.in. zmieniać tonacje i kolor, stosować maski, usuwać zamglenia czy poprawiać zniekształcenia obiektywu. Możliwe jest nawet zapisywanie własnych filtrów i wstawianie znaku wodnego.

 

5. Photoscape X Pro

Jeśli jesteśmy fotoamatorami, to z pewnością przydatny okaże się program Photoscape X Pro, który dostępny jest na licencji komercyjnej. Mogą też sięgnąć po niego osoby bardziej doświadczone, jednakże w celu odblokowania bardziej zaawansowanych funkcji, konieczne jest uiszczenie opłaty. W wersji darmowej możliwe jest między innymi przetwarzanie zdjęć RAW, nakładanie masek, miejscowe dodawanie efektów, regulowanie jasności i kolorów, krygowanie światła i cienia, wyostrzanie czy usuwanie zamglenia, retuszowanie, redukcja szumu. Do dyspozycji są również ciekawe filtry i nakładki.

 

Alternatywa dla LightRoom – lista

  • Darktable (Linux, Mac)
  • digiKam
  • RawTherapee
  • Shotwell (tylko Linux)
  • LightZone
  • photivo
  • F-Spot (tylko Linux)
  • UFRaw
  • Luminar (Mac, Windows)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *