Pierwsze zdjęcia. Jak były wykonywane?


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny

Obiektyw Hoya 52mm

Paręnaście lat temu nie myślano o tym, że fotografia rozpowszechni się na tak masową skalę. Zanim zostaliśmy posiadaczem fotografii to najpierw trzeba było kupić kliszę, wywołać ją (i to bez możliwości wyboru podobającego nam się zdjęcia) i dopiero pokazać najbliższym. Teraz wszystko dzieje się szybko, masowo. Fotografie gromadzimy na urządzeniach mobilnych i możemy je pokazywać w dowolnym miejscu na świecie. Technologię wychodząc naprzeciw przygotowują specjalne programy, które nam to ułatwiają. Ostatnio hitem popularności jest Snapchat.

A teraz cofnijmy się o jakieś 200 lat i spróbujmy wyobrazić sobie początki tej fotografii, która jest nam dzisiaj znana. Nie jest to takie proste. Powszechnie uważa się, że pierwsza trwała fotografia (na cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim) powstała w roku 1826 lub 1827, zaś jej autorem był Joseph-Nicephore Niepce. Był to proces długotrwały, ponieważ trwał aż 8 godzin. W latach późniejszych wynalazca wraz ze swoim towarzyszem, Louisem Jacques’em Daguerre’em, podejmowali wiele prób mających na celu udoskonalenie cyklu fotograficznego. Daguerre w 1839 roku wynalazł proces zwany dagerotypem (używał do niego miedzianej płytki i srebra). Co ciekawe, proces ten wykorzystywany jest nadal w aparatach Polaroid! Rząd francuski odkupił od badacza patent, który to został własnością publiczną.

Do upowszechnienia fotografii (oraz wielu innych wynalazków) przyczyniła się rewolucja przemysłowa. Korzystali z niej głównie przedstawiciele klasy średniej robiąc zdjęcia portretowe. Oczywiście, chemicy cały czas pracowali nad udoskonaleniem i poprawą trwałości wykonywanych zdjęć. W 1884 roku George Eastman wynalazł suchy żel ułatwiający cały proces chemiczny. Badacz w czerwcu 1888 roku wypuścił na rynek pierwszy aparat Kodak. Od 1901 roku zdjęcia mogli robić już nawet amatorzy. Najszybszy rozwój fotografii datowany jest na XX wiek, kiedy stała się ona w pełni komercyjną usługą. 1969 roku badacze wynaleźli pierwsze prototypy fotografii cyfrowej.

Początkowe zdjęcia nie były wielobarwne, chociaż szacuje się, że pierwsza kolorowa fotografia została wykonana w 1861 roku, zaś jej autorem był fizyk James Clerk Maxwell. W pełni kolorowa płyta była wykorzystywana dopiero po 1907 roku.

W Polsce zainteresowanie fotografią także było dość spore. Pierwsze artykuły na jej temat zaczęły pojawiać się w roku 1839, a ich autorem był Maksymilian Strasz. On także stworzył pierwszy podręcznik (w 1856 roku) traktujący o fotografii. Jednak najbardziej znanym fotografem XIX wieku jest Karol Beyer. Wykonywał on zdjęcia w bardzo różnych technikach, był wybitnym portrecistą. Przełomowy okazał się rok 1863, kiedy fotografia zaczęła pełnić funkcję społeczną – była jednym z nośników walki politycznej. Rozwijała się również fotografia prasowa (czołowym twórcą był Konrad Brandel).

Na koniec XIX wieku ukształtował się nurt fotografii artystycznej. We 1891 roku we Lwowie założono Klub Miłośników Sztuki Fotograficznej, którego czołowymi działaczami byli: Henryk Mikolasch, Józef Świtkowski oraz Rudolf Huber. Wydawali oni pierwszy miesięcznik na terenach polskich poświęconych fotografii – „Przegląd Fotograficzny”. W 1901 roku w Warszawie powstało Warszawskie Towarzystwo Fotograficzne, które przyczyniło się do rozpowszechnienia tej dziedziny we wszystkich trzech zaborach. W XX wieku fotografia stała się czymś całkowicie powszechnym i dostępnym nieomal dla wszystkich warstw społecznych.

 

Powyższy artykuł został przygotowany przez ekipę ze sklepu internetowego www.digital24.pl, który oferuje sprzęt fotograficzny i akcesoria fotograficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *