Robimy sesję portretową – jaki obiektyw wybrać?


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
Obiektyw do sesji portretowej

Obiektyw do sesji portretowej

Wybranie porządnego obiektywu portretowego jest bardzo dużym wyzwaniem nie tylko dla początkujących fotografów, ale również dla profesjonalistów. Niniejszy wpis to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą wykonać wysokiej jakości zdjęcia portretowe, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jaki obiektyw portretowy w tym przypadku sprawdzi się najlepiej.

Idealne zdjęcie portretowe

W wysokiej klasy aparacie fotograficznym nie liczy się ilość megapixeli albo pojemność karty pamięci. Najważniejszy jest zawsze obiektyw, ponieważ to właśnie dzięki niemu można zrobić wysokiej jakości zdjęcie, nawet przy użyciu słabej klasy aparatu. Pamiętać należy o tym, że obiektyw portretowy wyróżnia się parametrami, których nie posiadają inne obiektywy.

Ogniskowa ma znaczenie

W dzisiejszych czasach bardzo wielu początkujących fotografów wykorzystuje modne aparaty o ogniskowej 200mm, którymi niestety bardzo trudno jest zrobić porządne zdjęcie. Osoby, które chcą zrobić dobre zdjęcie powinny rozejrzeć się za zdecydowanie mniejszą ogniskową. Godne polecenia są obiektywy o ogniskowej 85 mm lub 105 mm, które stosowane są przez wielu zawodowych fotografów. Producenci oferują także nowoczesne obiektywy do portretów wieloplanowych (obiektyw 35-50 mm), dzięki którym także można wykonać wspaniałe zdjęcia. 

Jasny obiektyw stałoogniskowy

Przy robieniu zdjęć portretowych nie zawsze można albo wypada korzystać z pomocy lampy błyskowej. Doskonałą alternatywą może okazać się jasny obiektyw stałoogniskowy. Jasne obiektywy potrzebują do pracy zdecydowanie mniej światła, zwłaszcza jak porówna je się do obiektywów „kitowych”. Dużą zaletą jasnych obiektywów stałoogniskowych jest również to, że dzięki nim można wykorzystać bokeh. Malownicze rozmycie tła idealnie sprawdzi się w fotografii portretowej. Odcięcie fotografowanej osoby od tła przynosi naprawdę satysfakcjonujące rezultaty, dlatego też warto pobawić się nieco z jasnymi obiektywami stałoogniskowymi. 

Niezawodny silnik

W porządnym obiektywie powinien znajdować się także niezawodny silnik typu HSM, USM albo SW. Dzięki takim silnikom robienie zdjęć portretowych będzie zdecydowanie bardziej komfortowe, a co najważniejsze obiektyw będzie szybciej się wyostrzał. Osoby, które będą fotografować małe dzieci, powinny postawić na modele, które umożliwiają robienie perfekcyjnych zdjęć z wielu różnych perspektyw. W tym konkretnym przypadku obiektyw musi pochwalić się szybką reakcją, a dokładniej mówiąc musi błyskawicznie się wyostrzyć, ponieważ małym modelom bardzo trudno będzie wytrwać w jednej pozycji.

Na co warto zwrócić jeszcze uwagę?

Przy wyborze nowego obiektywu warto zwrócić uwagę także na winietowanie. Pamiętać należy o tym, że w niektórych obiektywach zaciemnienie rogów fotografii może przestać być widoczne dopiero wtedy, gdy przymkniemy obiektyw o 3 przysłony do maksymalnego otworu. Dobry fotograf powinien pamiętać także o dystorsji, czyli o stopniu deformacji, którymi odznaczają się obiekty na fotografii. Duży stopień deformacji zauważalny jest przede wszystkim w przypadku szerokokątnych obiektywów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *