Światło w fotografii


Blog fotograficzny » Blog fotograficzny
4.7/5 - (3 votes)
Fotografia

Fotografia

Fotografia od samego początku swojego istnienia była ściśle związana ze światłem. To działanie promieni słonecznych na światłoczułym materiale odznaczało trwale obrazy, dzięki czemu ulotne chwile pozostały z nami na zawsze. Każdy fotograf ma świadomość, że od światła zależy wszystko i tylko dobra z nim współpraca może dać zamierzony efekt w postaci oczekiwanego zdjęcia.

W klasycznej fotografii naświetlenie kliszy powodowało powstanie utajonego obrazu, który dopiero pod wpływem działania odpowiednich środków chemicznych ukazywało jego szczegóły. Podobnie sam proces wywoływania zdjęcia poprzez przepuszczenia światła przez negatyw na papier fotograficzny w pierwszym etapie nie ukazywało obrazu, który mimo wszystko tam był. To pokazuje wielką magię światła, które potrafi zdziałać bardzo wiele poprzez swoje oddziaływanie, nawet gdy pozornie na samym początku nie widzimy jego efektu.

Taka kolej rzeczy pomaga zrozumieć nam fakt, że przy fotografii cyfrowej, gdzie nie mamy do czynienia z naświetlaniem kliszy i powstawaniem utajonego obrazu, światło również jest czynnikiem tworzącym zdjęcie, choć na pierwszy rzut oka tego nie widzimy. Do powstania zdjęcia cyfrowego światło przechodzące przez obiekty zamiast naświetlać klisze, trafia na matrycę światłoczułą, lecz nie bezpośrednio. W cyfrowym świecie wszytko jest opisywane za pomocą informacji zero-jedynkowych, dlatego naświetlenie matrycy całym światłe odbitym, które przeszło przez obiektyw nie pozwoliłoby na powstanie zdjęcia, jak w klasycznej fotografii. Przed matrycą są ustawione filtry, które przepuszczają światło o konkretnej częstotliwości, czyli czerwone, zielone lub niebieskie, dzięki czemu na fotodiody w każdym punkcie matrycy trafia określone natężenie poszczególnych barw. Informacje te zapisywane są w macierzy, która po przekonwertowaniu za pomocą odpowiednich algorytmów tworzy gotowy obraz RGB (skrót od angielskich red, green, blue oznaczającą trzy kolory, które pozwalają na wyświetlenie na monitorach wszystkich barw).

Jak widać zarówno w klasycznej fotografii, jak również cyfrowej cały proces powstawania zdjęcia jest uzależniony od światła, dlatego najważniejszym elementem dla fotografów jest odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym wykonują swoją pracę. Na zdjęcia robione w plenerze ciężko jest wpływać w sposób sztuczny, więc tu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pogodę i otoczenie, żeby efekt był zgodny z oczekiwaniami. Przy zdjęciach wykonywanych w studiu czy innych zamkniętych pomieszczeniach możemy już zrobić bardzo dożo, żeby fotografie zachwycały swoją jakością i urodą. Odpowiednie przygotowanie ścian, różnego typu ekranów, które będą odbijać we właściwy sposób światło, to tylko jeden element i to nie najważniejszy. Kluczowe jest oświetlenie, czyli rodzaj światła, którego parametry jak natężenie, barwa, czy kierunek muszą być tak dobrane, żeby powstały odpowiednie zdjęcia, ponieważ bez względu na to, czy wykonujemy zdjęcia aparatem cyfrowym czy klasycznym, to właśnie światło tworzy nam fotografię.

Lunique – Sztuka światła
Artykuł został przygotowany przez firmę Lunique – lampy na zamówienie na terenie całej Polski.

One Response to “Światło w fotografii

  • Tak jak piszesz światło,oświetlenie jest bardzo ważne i wpływa decydująco na późniejszy efekt i wygląd fotografii. Z tym że w plenerze za bardzo nie mamy na to wpływu co zmienia się już w pomieszczeniach gdzie dowolnie możemy manipulować oświetleniem i uzyskiwać zdumiewające efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *